Esther Kjerner oljemålning 1941

619888

ESTHER KJERNER (1873-1952): Stilleben med terrin och frukter, signerad och daterad E Kjerner 1941, olja på pannå, 46,5x56 cm

PROVENIENS
Gösta Stenmans samling

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (5 bud)
4764105
12 000
4764085
11 000
4759894
10 500
4745729
10 000
4733958

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.