Skål med lock Kina

615055

SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, Guangxu (1875-1908), dekor av figurer och fjäril vid frukträd i emaljfärg, järnoxid samt sepia, botten med märke, diameter ca 27, höjd 17 cm

Fotringen med nagg, slitage, tillverkningssdefekter

Orientaliskt, Porslin

Skål med lock Kina

Budhistorik (48 bud)
4652942
18 000
4652944
17 500
4652942
17 000
4652943
16 500
4652942
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 737 EUR, 1 973 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.