Tekanna Kina

614747

TEKANNA, porslin, Kina, 1900-talets början, hexagonal form, med insats, dekor av figurscen i emaljfärger, järnoxid samt sepia, på tassar, dubbel hänkel i metall, höjd ca 13 cm

Smärre slitage

Orientaliskt, Porslin

Tekanna Kina

Budhistorik (15 bud)
4647011
4 200
4636049
4647009
4636049
3 600
4646583
3 400

Slutpris SEK:
4 200
405 EUR, 460 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.