Buckelfat Kina 1700-tal Famille rose

614292

BUCKELFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, famille rose, dekor av blommor i emaljfärger, underglasyrblått samt järnoxid, fleur de lisbård i guld, diameter ca 30 cm

Smärre slitage, nagg, mindre kantlagning

Orientaliskt, Porslin

Monter 10

Budhistorik (9 bud)
4646964
4645520
650
4645518
600
4645235
550
4644788
500

Slutpris SEK:
81 EUR, 92 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.