Skålfat Kina Kangxi

614166

SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), märke och period, konturerat brätte, centrumdekor av kvinnor på terrass i underglasyrblått, brättet med reserver i försänkt releif av stiliserade blommor, botten med Kangxis sex karaktärers märke, diameter ca 27 cm

Nagg, sprickor, kantlagning

Orientaliskt, Porslin

Skålfat Kina Kangxi

Budhistorik (5 bud)
4645685
600
4647533
600
4645685
4645674
4635419

Slutpris SEK:
600
58 EUR, 66 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.