Karmstolar Johan Lindgren

614066

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), fåtöljer, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, signerade ILG, träskuren dekor av bladstav, ryggen krönt med humlekvist volutformade armlän, hörnfleuronger, godronnerade benanfanger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i grått, sitthöjd ca 40-42 cm

Proviniens: I arv till Friherinnan Hedvig Stiernstedt, Risberga Gård, Knivsta, sedan via giftemål till bergsingenjör Carl Gustav Dahlerus, Islinge gård, Lidingö. Därefter i arv till nuvarande ägare.

Slitage, fläckar, ty med skador, senare bemålning, sprickor, en stol med senare baksarg

Möbler, Fåtöljer, Selected

Rum 21

Karmstolar Johan Lindgren

Budhistorik (9 bud)
4641652
16 000
4641645
10 500
4641059
10 000
4639335
8 200
4627910
8 000

Slutpris SEK:
16 000
1 544 EUR, 1 754 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.