Byrå rokoko

613970

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, i kretsen av Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm, 1754-1773), fanerad med valnöt och plommon, beslag i mässing, skiva av kalksten, höjd ca 82, 113x52 cm, nyckel finns

Senare beslag och lås, spår efter tidigare beslag, fanerlagningar

Möbler, Skåp, byråer

Rum 12

Byrå rokoko

Budhistorik (20 bud)
4643957
18 500
4641745
18 000
4640617
17 500
4639010
17 000
4638887
16 500

Slutpris SEK:
18 500
1 863 EUR, 2 116 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.