Violin och stråke

613438

VIOLIN och STRÅKE, 1910-20-tal, Vogtland, Tyskland, modell efter Stradivarius, lock i gran, botten, sarger och snäcka i lönn, längd ca 37 cm, stråken tillverkad av Otto Dürrschmidt, oktagonal stång i fernambuckträ, frosch av ebenholtz, signerad och stämplad.

Medföljer gör även väska samt. intyg för både stråken och violinen

Åldersrelaterat slitage, SAV rekommenderar att violininen intoneras

Instrument

Monter 7

Violin och stråke

Budhistorik (1 bud)

4618569
2019-02-05 14:08:23
5 200

2019-02-12 kl 19:18
Slutpris SEK:
5 200
502 EUR, 570 USD
Utropspris SEK:
21 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.