Sabel Sverige 1800-tal

613122

SABEL, för officer, Sverige, 1800-talets senare del, mässingsfäste, märkt Morell & Co, otydlig text på klinga vid fästet, portepé, baljan i stål, längd ca 91, klinga 78 cm

Förgyllningsslitage, något anlupen klinga och balja, portepé med slitage och skador

Vapen/Medaljer

Makadamgatan 11, Helsingborg

Sabel Sverige 1800-tal

Budhistorik (23 bud)
4633529
4633446
2 800
4633528
2 600
4633446
2 400
4633039

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 540 kr.