Gunnar Wennerberg

605861

GUNNAR WENNERBERG, 'Gullviva', servis 97 delar, Gustavsberg 1905-1920, bestående av: 24 djupatallrikar, 35 förrättstallrik, tekkanna, 2 kannor, fiskfat med insats, 23 uppläggningsfat, 3 äggkoppar, 2 tekoppar med fat, 2+1 assietter, 2 smörkannor, såsskål, terrin med lock

HISTORIK
Modellen formgiven år 1896 inför Stockholmsutställningen 1897.

3 olika utförande, slitage, enstaka nagg kan förekomma, delvis med monogram, enstak sprickor kan förekomma

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Samlingar

Visas på begäran

Gunnar Wennerberg

Budhistorik (22 bud)
4571687
8 600
4571681
8 400
4571680
8 200
4571678
8 000
4571675
7 800

Slutpris SEK:
8 600
866 EUR, 984 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.