Gustaf Biörn bägare silver

604928

GUSTAF BIÖRN, bägare, silver, stämplad GB (mästare Falun 1731-54), dekor i relief, fot med godronering, invändigt förgylld, höjd 17, diameter 13 cm, vikt 341 g

Proveniens: Ett gammalt, orört samlarhem från Ångermanland

Liv med gravyrer, mindre bucklor

Silver

Gustaf Biörn bägare silver

Budhistorik (12 bud)
4565357
9 000
4565355
8 800
4565353
8 600
4565319
8 200
4564933
8 000

Slutpris SEK:
9 000
906 EUR, 1 030 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.