Meissen 17/1800-tal

588981

SERVISDELAR, 34 st, 17/1800-tal, Meissen och meissenliknande märke, bemålad dekor med motiv av bl a sachisk blomst, bestående av: 10 djupa tallrikar (diameter ca 22,5), mattallrikar (diameter ca 24-24,5), 2+1 saladierer, 1+1 skålfat

En saladiere med skada/bortfall/saknar handtag, obetydliga/ mindre nagg förekommer, en med spricka, bemålning med slitage/bortfall, delvis med sekundär bemålning

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser, Selected

Meissen 17/1800-tal

Budhistorik (21 bud)
4415170
14 000
4412135
13 500
4411692
13 000
4411691
12 500
4411690
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 273 EUR, 1 470 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.