Monica Bratt äpple Modern keramik och konstglas

588218

MONICA BRATT (1913-1961), bonbonjär, Reijmyre, rubinröd glasmassa, i form av äpple, modellnummer B 611 (formgiven 1954-55), höjd ca 19 cm

Smärre slitage, locket med repor

Ändringar/tillägg
Locket med längsgående repor

Glas, Övrigt glas, Design, Tema

Budhistorik (16 bud)
4413251
950
4413758
900
4413251
850
4413755
4413251
750

Slutpris SEK:
950
93 EUR, 104 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.