Stekfat Kina 1700-tal

587486

STEKFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av tårpil och pion på trädgårdsklippa i underglasyrblått, i kälningen rutbård, brättet med lotus, pion samt handcitron, längd ca 42 cm

Nagg, tillverkningsspricka, glasyren med slitage

Orientaliskt, Porslin

Monter 27

Stekfat Kina 1700-tal

Budhistorik (10 bud)
4414671
2 800
4414638
2 600
4414632
2 400
4414626
4414629

Slutpris SEK:
2 800
255 EUR, 294 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.