Hörnbord sengustavianskt Gottlieb Iwersson

580039

GOTTLIEB IWERSSON (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1778-1813, slottssnickare omkring 1784), hörnbord, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad massiv mahogny, brännförgyllda beslag, konturerad skiva, sargen med lister och lins, träskuren pärlstav, benanfanger med linser, kannelerade ben med svarvade balusterformade avslut, fothylsor i mässing, höjd 82,5 66 x 46,5 cm

LITTERATUR: Ernst Fischer: Gottlieb Iwersson, Göteborg 1916, bild 37 & 45, jämför bord av Gottlieb Iwersson
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 204f, jämför salongsbord av Gottlieb Iwersson

Smärre komplettering och lagningar, skivan med mindre urtag, en fothylsa saknas

Möbler, Soffbord, sidobord, Selected

Rum 22

Budhistorik (6 bud)
4339786
8 000
4320048
6 000
4319895
5 800
4317987
5 600
4317812

Slutpris SEK:
8 000
806 EUR, 915 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.