Ljuskrona empirestil

579835

LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets första hälft, för 12 ljus, stomme av mässing, behängd med fasetterade prismor, krönt av plym, doserade kedjor, kronringen med gjutna ornament, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, piggbotten med sparljus, höjd 110, diameter 82 cm

PROVENIENS: Lönö, Östergötland

Elektrifierad. 12 lösa manschetter finns att avhämta i Utlämningen

Belysning, Ljuskronor

Rum 4

Ljuskrona empirestil

Budhistorik (12 bud)
4334211
18 000
4333496
17 500
4328721
17 000
4328719
16 500
4328718
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 636 EUR, 1 890 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.