Ljuskrona oscariansk

578979

LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, för 18 ljus, elektrifierd, 9 ljuspunkter, förgylld stomme, stomme delvis med handblåst samt slipat glas, behängd med prismor, höjd ca 110, diameter ca 82 cm

Enstaka prismor med nagg, några prismor saknas, lösa prismor medföljer

Ändringar/tillägg
Lösa prismor medföljer, avhämtas i Utlämningen

Belysning, Ljuskronor

Rum 11

Ljuskrona oscariansk

Budhistorik (19 bud)
4333554
13 000
4333451
12 500
4333451
12 000
4331344
11 000
4331342
10 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.