Spegel Niclas Sundström

577751

SPEGEL, stockholmsarbete i transition rokoko/gustaviansk, av Niclas Sundström (spegelmakare och spegelfabrikör i Stockholm 1754-81), signerad NS under krona samt två Stockholms hallstämplar 1773, dekor delvis träskuren och papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, silverfolierade glas, 152x66 cm

Smärre dekorkompletteringar, senare glas

Speglar

Rum 21

Spegel Niclas Sundström

Budhistorik (17 bud)
4324557
14 500
4327981
14 000
4324557
13 000
4326020
12 500
4324557
12 000

Slutpris SEK:
14 500
1 318 EUR, 1 523 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.