Tony Emilson

577452

TONY EMILSON (1925-2015): Allt och ingenting alls - Simmaren, plexiglas, ca 105x159 cm;

Läs mer

LITTERATUR: "I slutet av 80-talet dök först upp ett par månskensbadande pojkar vid ett gammalt brofäste. De ersattes snart av en ensam simmare. Detta var ett helt nytt motiv, som fick allt större betydelse. Till en simmare behövs vatten, i mitt fall ett svart, speglande vatten. Efter flera otillfredsställande försök med sprutlackerade spånskivor fann jag att lösningen bestod i svarta plexiskivor. Äntligen hade jag det vatten jag sökt. Till att börja med var simmaren bortsett från sitt eget svall även omgiven av broar, öar, stränder, hajar...Simmaren är ensam med sitt svall. Speglingen av den yttre världen tycks ej längre beröra honom."

Tony Emilson om sin konst, ur utställningskatalog.
"Tony Emilson Skulptur - Måleri", Retropspektiv utställning 7 december 1997 - 11 januari 1998, Eskilstuna Konstmuseum.

PROVENIENS: Konstnären Tony Emilson

Konst, Modernt måleri, Samlingar

Rum 2

Tony Emilson

Budhistorik (3 bud)

4319436
3 200
4315661
4315044

Slutpris SEK:
3 200
291 EUR, 336 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.