Andy Warhol färgserigrafi Mao Tse-Tung

577442

ANDY WARHOL (1928-1987): Mao Tse-Tung, färgserigrafi, 1972, signerad med kulspetspenna och stämpelnumrerad 82/250 på baksidan, tryckt av Styria Studio, New York (stämpel), 91,4 x 91,4 cm

PROVENIENS: Köpt på Galerie Börjeson, Malmö, 1970-tal, därefter i privat ägo (samma ägare)

Examinerad ur ram. Missfärgningar på bladets baksida, något vågigt papper

Konst, Grafik, Nutida, Selected

Baltzarsgatan 6, Malmö

Budhistorik (21 bud)
4331341
300 000
4339113
290 000
4331341
280 000
4339098
270 000
4331341
260 000

Slutpris SEK:
300 000
27 270 EUR, 31 500 USD
Utropspris SEK:
300 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 458 kr.