Himmelsglob Celestial globe Johnston

575909

W. & A.K. JOHNSTON, himmelsglob, märkt Johnston's Twelve Inch Globe, 1860 (?), monterad i trästativ på 4 kopplade ben, höjd ca 46 cm

William Johnston (1802-1888)
Alexander Keith Johnston (1804-1871)

Slitage och repor

Nautica/Technica, Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser, Tema

Rum 13

Budhistorik (25 bud)
4336860
7 400
4337171
7 200
4336860
7 000
4337170
6 800
4336860
6 600

Slutpris SEK:
7 400
745 EUR, 847 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.