Ljuskrona gustavianskt stockholmsarbete

572634

LJUSKRONA, 1700-talets senare del, gustavianskt stockholmsarbete, för 4 ljus, olikslipade prismor på mässingsstomme, brännförgylld, höjd ca 83, diameter ca 55 cm

Omarbetad, förgyllning med slitage

Belysning, Ljuskronor, Selected

Rum 11

Budhistorik (13 bud)
4271582
16 500
4271581
16 000
4271579
15 500
4269022
15 000
4269021
13 000

Slutpris SEK:
16 500
1 500 EUR, 1 733 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.