Ampel 1800-tal

571182

AMPEL, 1800-tal, empire, Sverige, 3-armad, hexafoil stomme i mässing behängd med prismor, buteljgrön kupa i glas med sparljus samt avslut i kotteknopp, diameter ca 44, höjd ca 76 cm

Övre glas med spricka, kompletterad, några prismor med nagg samt några saknas, övre ring med mindre hål, kupa med stjärnspricka

Diverse, Hem, Belysning, Metall

Rum 3

Ampel 1800-tal

Budhistorik (6 bud)
4260077
12 000
4259884
10 500
4257368
10 000
4253618
7 000
4245636

Slutpris SEK:
12 000
1 172 EUR, 1 372 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.