Spegellampett, gustaviansk, av Johan Åkerblad

570714

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), ANDERS ÖBERG (rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), spegellampett för ett ljus, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ AÖB och CEV, Stockholms hallstämpel 1791?, träskuren dekor, förgylld, krönet med dekor av bandrosett, ljusarmar av mässing, kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke, ca 104x54 cm

Senare ljusarm/förgyllning, slitage

Speglar, Selected

Rum 2

Budhistorik (20 bud)
4261543
38 000
4261540
37 000
4261528
36 000
4261524
35 000
4261519
34 000

Slutpris SEK:
38 000
3 454 EUR, 3 990 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.