Resebestick

570367

RESEBESTICK, 1700-tal, Orienten, blad med etsat årtal 1840 samt text INRI, skaften är tillverkade i skinn med inläggningar av pärlemor och mässing, knivens skaft med graverad text INRI samt samt initialerna PK, slida för både kniv och gaffel i skinn, längd ca 22 cm

Några bortfall av mässingsdetaljer på skaftet, rostangrepp, bruks och åldersrelaterat slitage

Diverse, Selected

Resebestick

Budhistorik (19 bud)
4256203
5 400
4255875
5 200
4256202
5 000
4255875
4 400
4256201
4 200

Slutpris SEK:
5 400
528 EUR, 617 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.