Christian Linning byrå rokoko

566135

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, stockholmsarbete i rokoko, signerad på bakstycket C L N, fanérad med valnöt på stomme av furu, bukig form, beslag i brännförgylld brons, rundade svängda hörnpelare, höjd ca 85, 99x59 cm

PROVENIENS: Ätten von Post

HISTORIK: Christian Linning gick i lära hos ämbetsmästaren Christopher Wellendorph d.y. från 1730 och blev gesäll 1734, genom sin skicklighet blev han lådgesäll 1742, Linnings mästarstycke, i form av ett kabinettskåp, godkändes av ämbetet 1744 och 1746 fick han burskap med rätt att bedriva verkstad i Stockholm, den tidiga produktionen präglades av inflytande från tyska, holländska och engelska ideal, från 1750-talet syntes de franska rokokoinfluenserna starkast, med åren följde han noggrant svängningarna inom smaken och tillverkade möbler i lättare och smäckrare former

Skivan senare fanerad i björk, senare lås, slitage, fanersprickor, skrivskivan kärvar (svår att dra ut)

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att hämta i utlämningen

Möbler, Skåp, byråer

Rum 1

Christian Linning byrå rokoko

Budhistorik (10 bud)
4250189
32 000
4245545
31 000
4250185
30 000
4245545
29 000
4250181
28 000

Slutpris SEK:
32 000
3 126 EUR, 3 658 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.