Picknickväska 1930-tal Sommar

563075

PICKNICKVÄSKA, England, 1930-tal, Coracle Brand samt Mappin & Webb, inredning med tekök, servis för 6 personer, 59 dlr. bestående av: 6 glas, 6 tekoppar med fat, 2 karaffer, 2 flaskor, 6 emaljtallrikar, smör- samt marmeladburk, 6 st knivar,6 st gafflar, 6 st skedar, marmelad- resp. smörsked, salt- resp. saltströare, 1st tekök med rechaud, samt 4 st matbehållare, höjd ca 32, 65,5x25

Proveniens: Tillhörande Axel Wenner-Gren, Häringe slott, Västerhaninge socken

Med ägarinitialer, åldersrelaterat slitage, förefaller för övrigt oanvänd

Ändringar/tillägg

Diverse, Camping och friluftsliv, Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser, Selected

Visas på begäran

Picknickväska 1930-tal Sommar

Budhistorik (87 bud)
4197179
260 000
4197170
250 000
4197178
250 000
4197170
240 000
4197166
230 000

Slutpris SEK:
260 000
25 402 EUR, 29 718 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.