Damskrivbord

562872

DAMSKRIVBORD, 1900-talets första hälft, Louis XV-stil, stomme fanerad i olika träslag bl.a mahogny, beslag och detaljer i mässing, skrivskiva i skinn, uppsats med luckor, invändigt inredd med fack och spegel, lådorna inredda med textil, höjd ca 88, skivans mått 41x61 cm

Proveniens: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Åldersrelaterat slitage, enstaka repor och märken förekommer

Möbler, Övriga möbler

Rum 1

Damskrivbord

Budhistorik (37 bud)
4194407
5 000
4194259
4 800
4194129
4 600
4193946
4 400
4194128
4 400

Slutpris SEK:
5 000
455 EUR, 525 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.