Tapio Wirkkala ''Bolle'' vas

562685

TAPIO WIRKKALA, ''Bolle'' vas, formgiven på 1960-talet, grönt, gult och violett glas, Venini, Italien, signerad Venini och daterad '89 på undersidan, etikettmärkt, höjd ca 41.5 cm

Smärre slitage

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Monter 12

Tapio Wirkkala ''Bolle'' vas

Budhistorik (18 bud)
4191827
8 600
4190042
8 400
4190042
8 200
4190373
8 000
4190042
7 200

Slutpris SEK:
8 600
840 EUR, 983 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.