Theresia Mineur oljemålning 1800-tal

559522

THERESIA MINEUR (1839-1869): Skärgårdsmotiv, signerad och daterad Theresia Mineur 1853, olja på duk, ca 42x60 cm

HISTORIK: Theresia Mineur bedrev studier under ledning av Gustaf Wilhelm Palm i Stockholm och studerade även konst i Paris. Förutom att hon hör till den första gruppen av kvinnliga landskapsmålare under 1800-talet tillhör hon också den första gruppen av kvinnliga konstnärer som bedrev konstnärliga studier i Frankrike.
..
Hon deltog i Konstakademiens utställningar 1858 och 1860 med Stockholmsutsikter. Hennes konstnärliga karriär blev dock kort, hon avled i Paris i september 1860, knappt 21 år gammal.

Krackeleringar, skadad ram

Konst, Äldre måleri

Baltzarsgatan 6, Malmö

Budhistorik (9 bud)
4161907
7 000
4161908
6 800
4161907
6 600
4161903
6 400
4161752
6 200

Slutpris SEK:
7 000
684 EUR, 800 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 344 kr.