Ljuskrona oscariansk

558917

LJUSKRONA oscariansk, 1800-talets slut, 26 ljusarmar, elektrifierad med 3 lamphållare, delvis förgylld brons, höjd ca 120, största diameter 74 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Bruks och åldersrelaterat slitage, 3 prismor med följer lösa

Belysning, Ljuskronor

Rum 15

Ljuskrona oscariansk

Budhistorik (6 bud)
4163675
16 500
4157839
16 000
4154565
15 500
4154324
15 000
4154196

Slutpris SEK:
16 500
1 612 EUR, 1 886 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.