Bokskåp, Petter Kyhlberg, Lennartsnäs

558725

PETTER KYHLBERG (ämbetsmästare i Stockholm 1796-1810), ett par mycket snarlika bokskåp, högklassiga sengustavianska stockholmsarbeten, ena signerat med tre etiketter P.KYHLBERG., fanerade med mahogny, överdelen med hyllor bakom dörr med fasettslipade kvicksilverfolierade glas, krönta med genombruten balustrad, underdelen med tre lådor, kälade sidor och ben, nyckelbössningar i mässing, nycklar medföljer, höjd 226, 91 x 50 respektive 91 x 53 cm

PROVENIENS:
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Petter Kyhlberg var gesäll hos Georg Haupt 1777-1784 och verkgesäll hos änkan Sara Haupt 1785-1786. Så småningom blev Kyhlberg influerad av Gottlieb Iwersson och i viss mån Carl Diedric Ficks eleganta möbeltillverkning. Bokskåpen har konstruktionsmässiga detaljer som är ansluter till Georg Haupts möbler.

Smärre skador, ställvisa torrsprickor, enstaka lister saknas

Ändringar/tillägg
Nycklar finns att hämta hos Utlämningen

Möbler, Skåp, byråer, Lennartsnäs

Rum 2

Budhistorik (8 bud)
4158254
40 000
4157066
30 000
4157065
23 000
4157063
22 000
4156720
21 000

Slutpris SEK:
40 000
3 636 EUR, 4 200 USD
Utropspris SEK:
50 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.