Wedgwood servis Napoleon Ivy

558711

WEDGWOOD, "Napoleon Ivy", servis, 85 dlr, porslin, England, 1900-tal, dekor av murgröna, bestående av: 12 tallrikar (25 cm), 11 tallrikar (23,5 cm), 12 tallrikar (21 cm), 8 djupa tallrikar, 6 assietter, 3 uppläggningsfat, karott med fat (lock saknas), såssnipa, tekanna, mjölkkanna, gräddkanna, sockerskål, 7 buljongkoppar med fat, 5 tekoppar med fat, 11 kaffekoppar med fat, 4 moccakoppar med fat.

Medföljer gör 1 kaffekopp, 1 tekopp, 1 buljongkopp, samtliga med avslaget öra, de avslagna delarna finns

Nagg, sprickor, någon lagning kan förekomma

Ändringar/tillägg
Notera: Transportkostnad X-Large. Transportpriserna som visas stämmer ej för denna auktion.

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser

Baltzarsgatan 6, Malmö

Wedgwood servis Napoleon Ivy

Budhistorik (18 bud)
4157034
16 500
4155530
16 000
4152463
15 500
4155529
15 500
4152463
15 000

Slutpris SEK:
16 500
1 612 EUR, 1 886 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 287 kr.