Slaglåsgevär

558312

SLAGLÅSGEVÄR, 1800-tal, ändrat från flintlås, pipa med oktagonalt kammarstycke, halvstock i björk med mässigsbeslag, längd 131 cm

Slitage, mindre skador, kompletteringar, senare laddstock

Vapen/Medaljer, Allmoge

Rum 7

Slaglåsgevär

Budhistorik (24 bud)
4153466
4153324
4153464
4153324
1 900
4153403
1 800

Slutpris SEK:
215 EUR, 251 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.