Skåp boullearbete

558268

SKÅP, boullearbete, 1800-talets slut, senbarockstil, stomme i mahogny delvis eboniserad, iläggningar av sköldpadd och mässingslister samt dekorativa bronsbeslag, skiva i carraramarmor, höjd ca 104, samt 112x45 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Mindre bortfall av dekor, slitage, nyckel saknas

Möbler, Skåp, byråer

Rum 8

Skåp boullearbete
Budhistorik (7 bud)
4163591
8 600
4155518
8 200
4155517
8 000
4155512
7 000
4155405
3 200

Slutpris SEK:
8 600
840 EUR, 983 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.