Tage Björk oljemålning konkret konst

557561

TAGE BJÖRK (1909-80): Komposition, signerad Tage Björk, olja på pannå, 59x66 cm

Proveniens: Konstnär Tage Björk.

Konstnären Tage Waldemar Björk, född 13 oktober 1909 i Lit, Jämtland, död 1980.

Han var son till stenhuggaren J.O. Björk och Josefina Nilsson och från 1945 gift med Iris Jonsson. Björk var som konstnär autodidakt och bedrev självstudier under resor till Skottland, Frankrike, Nederländerna. Separat ställde han ut i Stockholm och Östersund och han medverkade i en HSB utställning på Nationalmuseum, Folkrörelsen konstfrämjandets vandringsutställningar, Sveriges allmänna konstförenings utställningar samt ett flertal samlingsutställningar i Stockholm, Göteborg och Halmstad. Hans konst består av stilleben, interiörer, figurer och landskapsmålningar i olja eller pastell samt etsningar.

Litteratur:
Svenskt konstnärslexikon del I sid 191, Allhems Förlag, Malmö.
Svenska konstnärer, Biografisk handbok, Väbo förlag, 1987, sid 62.

Rum 1

Budhistorik (24 bud)
4159160
3 200
4157941
4156787
2 800
4154462
2 600
4156786
2 600

Slutpris SEK:
3 200
291 EUR, 336 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.