Tronande Buddha

552241

TRONANDE BUDDHA, 1800-tal, Japan, träskuren med förgyllning och lackdekor, löstagbar buddha, höjd ca 80 samt största bredd 27 cm

Proveniens finns vid förfrågan

Föremålet ingår i en samling i huvudsak orientaliska artefakter

Mindre bitar borta, brott och bortfall av ytbehandlingen, något lös i konstruktionen

Orientaliskt, Skulptur

Tronande Buddha

Budhistorik (4 bud)

4092713
4 400
4088891
4 200
4088861
4085259

Slutpris SEK:
4 400
430 EUR, 503 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.