Tallrikar skeppet Götheborg Kina

552027

TALLRIKAR, 4 st., porslin, Kina, tidig Qianlong (1736-1795), varierande dekor i underglasyrblått, diameter ca 22-23 cm

HISTORIK: Troligen från skeppet Götheborg som förliste 1745

Nagg, sprickor, en tallrik med lagning

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (13 bud)
4104047
4101751
4101751
950
4102901
900
4101751
850

Slutpris SEK:
107 EUR, 126 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.