Carl Larsson, Mollberg, blyerts

550731

CARL LARSSON (1853-1919): "Mollberg", signerad och daterad CL Ockt 70, blyerts, 9,5 x 7,5 cm.

UTSTÄLLD: Carl Larsson - Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1953, katalognr 559

PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling, Stockholm
därefter i arv till dottern Karin Sörling, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Teckningar, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
4111991
5 400
4111908
5 200
4111587
5 000
4110683
4 800
4109304
4 600

Slutpris SEK:
5 400
528 EUR, 617 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.