Carl Larsson, Modell, etsning, 1896

550714

CARL LARSSON (1853-1919): Sittande modell, 1896, signerad i blyerts C.L., mjukgrundsetsning, 23,6 x 16,4 cm.

LITTERATUR: Hjert & Hjert 22

Carl Larssons tredje mjukgrundsetsning. Gjord efter en blyertsteckning som finns i Nationalmuseum. Mycket sällsynt

PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling
därefter i arv till dottern Karin Sörling
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Grafik, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
4110814
4 200
4106479
4106477
3 800
4106475
3 600
4106470
3 400

Slutpris SEK:
4 200
410 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.