Carl Larsson, Graziella, etsning, 1888

550712

CARL LARSSON (1853-1919): Graziella, signerad i blyerts C.L., etsning 14,1x10,1 cm, signerad i plåten 'C.L. Paris 1888'.
Etsning nr 12 (G. Lamms anteckningar)
Högst 10 signerade exemplar.

LITTERATUR: Hjert & Hjert 10

Efter en blyertstecknad modellstudie av den lilla italienska flickan Graziella, som besöker Carl Larssons ateljé och frågar om hon kan passa till modell. Teckningen finns i Göteborgs konstmuseum. Ett av Carl Larssons mest kännetecknande verk.

PROVENIENS: konstnär Olof Sörling, Stockholm
därefter i arv till sonen Erik Sörling, Stockholm
därefter i arv till dottern Karin Sörling, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare (kusinbarn till Karin Sörling)

pierre.olbers@auktionsverket.se

Gulnat och vågigt papper

Ändringar/tillägg

Konst, Grafik, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (12 bud)
4111957
15 500
4111980
15 000
4111957
14 500
4111962
14 000
4111957
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 514 EUR, 1 772 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.