Carl Johan Fahlcrantz oljemålning

550164

CARL JOHAN FAHLCRANTZ (Stora Tuna, Dalarna 1774-1861 Stockholm): Utsigt af Thorsten Vikingsons Grafhög i Bergens stift i Norrige, olja på duk (originalduk), originalspännram, 60 x 79.5 cm. Högklassig förgylld och ornamenterad originalram

PROVENIENS: Prinsessan Sofia Albertina (1753-1828) eller kronprins Oscar I (1799-1859), Tullgarns slott;
köpt på auktion på Tullgarns slott av greve Gustaf Fredrik Bonde (1842-1909), Säftstaholms slott;
enligt familjetradition gåva av denne till den förutvarande ägarens anfader, förvaltare på Säfstaholm (verbal kommunikation med den tidigare ägaren)

LITTERATUR: E. Hultmark, Kongl. Akademiens för de fria konsterna utställningar 1794-1887, 1935, s. 88, under 1829, nr. 41

UTSTÄLLD: Konstakademien, Stockholm 1829, nr. 41 som "Utsigt af Thorsten Vikingsons Grafhög i Bergens stift i Norrige"

GRAVERAD: Litografi av M. G. Ankarsvärd i Framnäs och Balestrand, Frithiofs och Ingeborgs hem. Målade efter naturen af C. J. Fahlcrantz, 1830
Litografi i Vier Norwegische Landschaften von Fahlcrantz: Für die Besitzer der ersten Aufl. der Frithjofs Sage von Esaias Tegnér, übersetzt von Gottlieb Mohnike, besonders abgedruckt, Stralsund 1832.

En av sammanlagt fyra kända målningar av Carl Johan Fahlcrantz vilka ställdes ut på Konstakademien 1829 (nr. 38-41); "Utsigt af Framnäs i Bergens stift i Norrige" (nr. 38) (U. Frost, Till Norrige! En voyage pittoresque år 1827, 1997, ill. s 65) (Eskilstuna Museum) (fig. 1), "Utsigt af Balestranden i Bergens stift i Norrige" (nr. 39) (Privat ägo) (fig. 2), "Utsigt af Kong Beles gravhög i Bergens stift i Norrige" (nr. 40) samt den aktuella målningen. Motiven till målningarna, vilka samtliga föreställer Sognefjorden i Norge, är hämtade ur de isländska s. k. Fornaldarsagorna; Soga om Torstein Vikingsson (Þorsteins saga Víkingssonar) och Fritjof den djärves saga (Friðþjófs saga hins frokna), från omkring år 1300, den senare särskilt känd genom Esias Tegnérs romantiska diktverk Frithiofs saga från 1825. Målningarna ligger till grund för fyra litografier av M. G. Anckarsvärd vilka publicerades 1830 under titeln Framnäs och Balestrand, Frithiofs och Ingeborgs hem. Målade efter naturen af C. J. Fahlcrantz. 1832 utkom de i en tysk utgåva av Gottlieb Mohnike, Vier norwegische Landschaften von Fahlcrantz. För die besitter Der ersten aufläge der Fritiofs Saga von Esias Tegner.

Målningarna är baserade på skisser Fahlcrantz utförde under en resa i Norge sommaren 1827 tillsammans med bröderna August Anckarsvärd (1783-1874) och Michael Gustaf Anckarsvärd (1792-1878). Unionen mellan Norge och Sverige och förlusten av Finland bidrog till en allmän förskjutning av intressen mot vårt västra grannland. Avsikten med resan var att utföra illustrationer till en tysk utgåva av Tegnérs saga. Fahlcrantz skisser finns bevarade i en skissbok i Stockholms stadsarkiv publicerad av Ulla Frost 1997, op. cit. Frost behandlar även bröderna Anckarsvärds teckningar från resan. De tre resenärerna utförde skisser från samtliga platser de besökte, varför man noggrant kan följa deras resväg. Sammanlagt spenderade man tre veckor i Norge. Den 16 juli 1827 hade man nått Sognefjorden och beträder den mark där de isländska Fornaldarsagorna utspelas. Man besöker "Balders hage" och samma dag Balestrand på andra sidan Fjærlandsfjorden där de besöker Kung Beles gravhög. Därefter seglar sällskapet över fjorden till Vangsnes, sagans Framnäs, belägen på södra stranden av Sognefjorden där de besöker Torstein Vikingssons gravhög (fig. 1).
Fritjof den djärves saga handlar om Frithiof den starkes kamp för att gifta sig med Ingeborg. Frithiof var son till farmaren Torstein Vikingsson som bodde i Framnes och Ingeborg, dotter till kung Bele från Sogne. Deras mödrar hade gått bort då dom var unga och de växte upp tillsammans som fosterbarn hos farmaren Hildeig i Sogn, Kung Bele hade även hade två söner, Helgi och Halfdan. När kung Bele dog, tog hans söner över hans rike. Bröderna var avundsjuka på Frithiof, känd för sin styrka och stora mod. När Frithiof bad om att få gifta sig med Ingeborg, avböjde de och tog henne till Balders hage, en åt Balder -en gud i nordisk mytologi - helgad inhägnad, där det inte var tillåtet för män och kvinnor att umgås. Detta förhindrade dock inte Frithiof att besöka Ingeborg. Helgi och Halfdan skickade honom då på en resa till Orkney med förevändning att upphämta skatt. Under hans frånvaro lät de bränna ner hans hus och gifte bort Ingeborg med den gamla kung Ring av Ringerike, beläget öster om Sognefjorden. När Frithiof återvände till Norge brände han i vrede ner Balders tempel och tog upp ett liv som viking. Efter tre år återvände han och fick anställning hos kung Ring. Kort tid efter dog kungen. Strax innan hade Frithiof avslöjat sin identitet och upphöjts till lord och arvtagare till kung Rings rike samt styvfar till kungens barn med Ingeborg. Efter kungens död gifte sig Frithiof med Ingeborg och blev kung av Ringerike.

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
4109463
12 000
4106301
9 600
4105567
8 800
4102656
6 600
4083818

Slutpris SEK:
12 000
1 172 EUR, 1 372 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.