Sven Schou, Sommardag vid kusten

549200

SVEN SCHOU (Danmark 1877-1961): Sommardag vid kusten, Havnö, signerad och daterad 1908, olja på duk, 51x69 cm

UTSTÄLLD
Baltiska utställningen, nr 3. Upptagen på sid 150.
I katalogen bär målningen titeln: Stude paa fjordengen (stutar på strandäng)

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (19 bud)
4111955
9 000
4111943
8 800
4111878
8 600
4111874
8 400
4111439
8 200

Slutpris SEK:
9 000
879 EUR, 1 029 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.