Robert Thegerström, Drömmerier

549146

ROBERT THEGERSTRÖM (1857-1919): Drömmerier, stämpelsignerad R Thegerström, olja på pannå, 61 x 49 cm
Intygad a tergo av Elin Thegerström

Robert Thegerström utbildade sig vid Konstakademien i Stockholm under åren 1876-80 samtidigt som bland andra Ernst Josephson, Carl Larsson, Ander Zorn, Karl Nordström och Richard Berg. Efter akademieåren fortsatte han den konstnärliga utbildningen i Paris på bland annat Académie Julian i Paris. Framför allt introducerades han till det för tiden rådande friluftsmåleriet med en friare och bredare penselföring. Thegerström var mycket social och hade ett stort umgänge av svenska kollegor även under åren i Frankrike. Somrarna tillbringades med den svenska kolonin i Gréz, några mil söder om Paris.

pierre.olbers@auktionsverket.se">pierre.olbers@auktionsverket.se

År 1885 organiserade sig Thegerström tillsammans med Opponenterna som framförde krav på Konstakademien om modernisering och reformering av själva konstutbildningen och konstnärsstödet. Kraven avvisades vilket ledde fram till att de följande år bildade Konstnärsförbundet.

Ett par år senare, 1887, gifte sig Thegerström med Elin Lamm, kusin till Anders Zorns hustru Emma, född Lamm. Samma år reste han tillsammans med Zorn, med vilken han var mycket god vän, till Spanien och Marocko. Zorns måleri kom att få stor betydelse för Thegerströms konstnärliga utveckling. Somrarna tillbringades fortsättningsvis ofta på Zorns Dalarö tillsammans med olika konstnärsvänner som till exempel Richard Bergh och ibland också August Strindberg.
Skador: Krackeleringar

pierre.olbers@auktionsverket.se

Ändringar/tillägg

Konst, Äldre måleri, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
4112155
6 000
4112119
5 200
4112106
4 600
4112104
4 400
4112101
4 200

Slutpris SEK:
6 000
586 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.