Medaljong Ivan Anfimovich Shilov

549132

IVAN ANFIMOVICH SHILOV (Ryssland 1788-1827): Medaljong med tsar Alexander I av Ryssland som triumfator efter det fosterländska kriget 1812, signerad och daterad med kyrilliska bokstäver komponerad och tillverkad av I Shilov 1816, inskriberad med kyrillisk text "Jag kommer inte lägga ner svärdet förrän jag är borta från denna jord", gips monterat bakom glas, oktogonal 19 x 19 cm

LITTERATUR: Christie's, Russian Works of Art, London 29 november 2006, lot 12, jämför identisk medaljong i parti om 12 stycken av Feodor Tolstoy och Ivan Anfimovich Shilov

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage, medaljongen med smärre hårspricka

Ändringar/tillägg

Konst, Skulpturer, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (14 bud)
4111999
7 800
4112030
7 800
4111999
7 200
4112021
7 000
4111999
6 400

Slutpris SEK:
7 800
762 EUR, 892 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.