Vas Ryssland 1800-talets första hälft

548488

VAS, Ryssland 1800-talets första hälft, balusterformad, glas med slipad dekor, brännförgyllda bronsmonteringar, fyrkantig fot, uppsvängda hänklar med växtornamentik, höjd 30,5 cm

LITTERATUR: Christie's, The European Connoisseur, London 5 July 2013, lot 178, jämför ett par ryska vaser från omkring 1820

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Foten med obetydliga nagg, smärre slitage

Ändringar/tillägg

Glas, Övrigt glas, Collection

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (5 bud)
4112149
20 000
4108001
14 500
4091569
10 000
4091510
4082745

Slutpris SEK:
20 000
1 818 EUR, 2 100 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.