Ljusstakar parisarbeten i empire

548484

LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten i empire, brännförgylld brons, foten med reliefdekor av palmetter och vinlöv mot pikerad botten, räfflad pelare med bas av fötter, krönt av karyatidansikten, ljuspipa med växtornamentik, lösa manschetter, höjd 31,5 cm

LITTERATUR: Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 326, jämför snarlika ljusstakar

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage

Ändringar/tillägg

Metall, Brons, Collection

Budhistorik (24 bud)
4111990
22 000
4111722
21 000
4111988
21 000
4111722
20 000
4111628
18 500

Slutpris SEK:
22 000
2 000 EUR, 2 310 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.