Reseschatull för Gustaf af Ugglas

547720

RESESCHATULL, England, viktorianskt, märkt J. Bramah 124 Piccadilly under kunglig krona (firma Joseph Bramah grundad 1784 i London), fanerat med jakaranda, monteringar i mässing, locket med spegelmonogram GU under friherrlig krona (Gustaf af Ugglas), lockets insida med bordsspegel, fackinredning klädd med djupblå sammet, askar, burkar och flaskor av slipat glas med silvermonteringar stämplade Charles Rawlings & William Summers, London 1848, korkskruv, rakknivar och sax av stål med ben och pärlemohandtag, knivbryne, flertalet delar märkta med monogram under friherrlig krona, höjd 15, 33 x 24 cm

PROVENIENS: Överståthållare friherre Gustaf af Ugglas (1820-1895)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre fanérskador och slitage, glasflaskor med enstaka nagg och avslag, två utensilier saknas

Ändringar/tillägg

Diverse, Samlarobjekt, Collection, Lennartsnäs

Budhistorik (43 bud)
4112442
16 500
4112439
16 000
4112437
15 500
4112432
15 000
4112430
14 500

Slutpris SEK:
16 500
1 500 EUR, 1 733 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.