Skålar Lennartsnäs

547323

SKÅLAR, på fot, 1800-talets andra hälft, förgylld brons, lösa skålar i slipat glas uppburna av delfiner, höjd ca 24, diameter 24cm
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län
hovjägmästaren greve Claës Gustaf Lewenhaupt (1870-1945) gift med Ingeborg Nordenfelt (1872-1940)
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Uppland, Stockholm 1909, sidan 103, avbildade

Skål med nagg

Ändringar/tillägg
PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län hovjägmästaren greve Claës Gustaf Lewenhaupt (1870-1945) gift med Ingeborg Nordenfelt (1872-1940) Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län deras dotter Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-2001) gift med friherre Oscar af Ugglas (1901-1984)

Diverse, Hem, Lennartsnäs

Skålar Lennartsnäs

Budhistorik (75 bud)
4099467
36 000
4099463
35 000
4099464
34 000
4099463
33 000
4099461
32 000

Slutpris SEK:
36 000
3 517 EUR, 4 115 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.