Bordspendyl Charles X

547129

BORDSPENDYL "AU CAVALIER MAMELOUK", sannolikt parisarbete, Charles X, brännförgylld, mörkpatinerad och försilvrad brons samt lackerade sparytor, sockel med dekor av växtornamentik, urhus i form av klippa krönt av mamluk krigare till häst, försilvrad urtavla, hel- och halvslag, nyckel medföljer, höjd 55 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län
LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 440, jämför liknande pendyl

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage, försilvringen oxiderad, en stigbygel och pendel saknas

Ändringar/tillägg

Klockor/Ur, Bordsur, Collection, Lennartsnäs

Nybrogatan 32, Stockholm

Bordspendyl Charles X

Budhistorik (43 bud)
4112144
25 000
4112141
24 000
4112095
23 000
4111953
22 000
4111916
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 443 EUR, 2 858 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.